İş makinası operatörü ehliyeti almak farklı iş sahalarında çalışma imkânı sunmaktadır. Bu ehliyet sayesinde işverenler tarafından tercih edilen bir eleman olmak mümkündür. Ancak iş makinası operatörü ehliyeti tıpkı diğer ehliyet türleri gibi bir eleme sınavı ile alınmaktadır. Bu sınavda başarılı olanlar ancak bu ehliyetin sahibi olabileceklerdir. Sınav öncesi konu ile ilgili eğitimler kurslar tarafından verilmektedir. Sınav da bu eğitimlerin içeriğiyle ilgili yapılmaktadır. Eğitim de gerek yazılı gerekse de uygulamalı yöntem kullanılmaktadır. Sınav sonucu ehliyeti almaya hak kazanan adaylar g sınıfı denilen bu ehliyet türüne sahip olmaktadır.

İş makinası operatörü ehliyeti içerisinde çeşitli sınıflar barındırmaktadır. Forklift kullanımı için veya kazıcı yükleyici kullanımı için ayrı kurslar verilmektedir. Bu makineleri kullanmaları gereken kişilerin mutlaka kullandığı makinenin operatör ehliyetine sahip olmaları gerekmektedir. Aksi takdir de çok ciddi para cezaları verilmektedir. Sürücü belgesi olmayan kişiler de bu operatör ehliyetine sahip olabilmektedir. Bunun sebebi ise bu ehliyetleri almış çalışan kişilerin trafiğe çıkmaması sadece kendi iş sahalarında bu makineleri kullanmalarıdır. On sekiz yaşından büyük olan ve fiziksel yeterliliği bulunan herkes bu operatör ehliyetlerine sahip olabilmektedir. Bu operatör ehliyetlerinin geçerli olması için ise mutlak ve mutlak milli eğitim bakanlığı onayı gerekmektedir. Ayrıca operatör ehliyeti alınmadan önce bir sağlık taraması yapılıp kullanıcının herhangi bir sağlık problemi olup olmadığı göz önüne alınır. Sağlık sorunu olmayan adaylar için sağlık raporu verilir. Bu rapor da operatör ehliyeti için başvuru da kullanılır. Operatör ehliyeti başvurunda kullanılan diğer bir belge ise sabıka kaydıdır. Kanun iş makinası operatörü ehliyeti alacak olan adayın hüküm giymemiş olması şartını getirmiştir.

Yaklaşık olarak on sekiz gün ve yetmiş iki saat süren eğitimlerin sonunda belirli aralıklarla yapılan iş makinası operatörü ehliyeti sınavına girilir. Eğitimleri sadece milli eğitim bakanlığından yetki almış yerler verebilir. Milli eğitim bakanlığı tarafından verilmiş yetkisi olmayan kursların verdikleri belgeler kesinlikle geçersizdir. Verilen ehliyet de hangi operatör türünün kullanılacağı yazılıdır. Bunun dışında başka bir operatör kullanılamaz.

Bize Buradan Ulaşabilirsiniz ; 0216 443 24 84

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir