Ekskavatör,  hareket alanı dar olan ve hemen yükleme gerektiren kazı alanlarında, kırma işlerinde, yapı temellerinde ve tünellerde kullanılmaktadır. Ekskavatör tipi is makinesini kullanabilen kullanım öncesi ve sonrası bakımını yapabilen kişilere ekskavatör operatörü denir. Ekskavatör kullanabilmek için ekskavatör operatör ehliyeti almak gerekmektedir. Ehliyet için Milli Eğitim Bakanlığına bağlı gerekli teçhizatı ve öğreticiyi bulunduran kurslara başvurmak gereklidir.  Başvurunun ardından yapılan yazılı ve sözlü sınavlardan başarı ile geçilmesi halinde ehliyet alınmaktadır.  Ehliyeti almak için herhangi bir sürücü belgesine gerek yoktur. Fakat sürücü belgesi olmadan ehliyet alan kişiler, ekskavatör tipi is makinesini trafiğe kapalı alanlarda yani sadece iş yerlerinde kullanabilmektedir.  Trafiğe açık alanda kullanmak için ise G sınıfı sürücü belgesine alınan ehliyet kayıt ettirilmelidir.

Aday 5 adet fotoğraf, sağlık raporu, nüfus cüzdanı fotokopisi, adli sicil kaydı ve öğrenim belgesi ile ekskavatör ehliyeti almak için kursa başvurur. Adayın 18 yaşından gün almış olması ve en az ilkokul mezunu olması şartı gerekmektedir. Sağlık raporunun ise is makinesi kullanabilecek beden sağlığına sahip olduğunu kanıtlayan yönde verilmiş olması gerekmektedir. Gerekli belgeleri tamamlayan aday teoride 50 soruluk motor sınavına tabi tutulur. Yazılı  sınavı başarı ile geçmesinin ardından ise uygulamalı sınava giren kursiyer, is makinesi kullanabilme yeteneği bakımından değerlendirilmektedir. İki sınavı da başarı ile geçen kişilere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı ekskavatör operatör belgesi  verilmektedir.  Bu belge sadece ekskavatör tipi iş makinesi kullanmakta geçerlidir. Çünkü belge üzerinde kullanılacak iş makinesinin sima yer almaktadır.

Ekskavatör operatör ehliyeti bulunan kimseler sürücü belgeleri olmasa dahi ekskavatör tipi is makinesini sadece trafiğe kapalı alanlarda kullanabilmektedir. Trafiğe açık alanlarda ise G sınıfı sürücü belgesine kaydettirmelidir.  Bu ehliyet olmadan is yerlerinde  makine kullanımı onaylanmamaktadır. İş güvenliği uzmanları risk açısından Bakanlık müfettişleri de kontrol açısından bu belgeyi istemektedir. Oluşabilecek herhangi bir kaza durumunda sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Kullanıcı is makinesi kullanımında dikkatli davranmalıdır çünkü bu belge olmadan yapılan kazalarda cezalar da artmaktadır.

Bize Ulaşın: 0216 443 24 84 – 0216 523 37 79

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir