Finişer operatörü; asfalt ve beton sermektedir tipi iş makinesini özelliklerine uygun bir şekilde emniyetli olarak kullanabilen, makinenin bakımını kullanımdan önce ve sonra yapabilen, makinenin kontrolünü sağlayabilen kişidir. Finişer (asfalt serme) operatörü ehliyeti almak, bazı teknik bilgiler gerektirdiği gibi bedenen de bu işi yapmaya uygun olmayı gerektirmektedir. Operatörlük belgesi pek çok alanda finişer(asfalt serme) makinesi kullanmak için gerekmektedir. İş yerlerinde,  is güvenliği uzmanlarından müfettişlere kadar bir çok yetkili bu belgeyi istemektedir.  Yeni çıkan kanunla operatörlük belgesi almak zorunlu hale gelmiştir.  Yetkililer finişer ( asfalt serme) makinesini ehliyetsiz kullanan kişilere gerekli yaptırımları uygulamaktadır.

Asfalt ve Beton Serme (Finişer) Makinesi Kurs Programı 27/05/2005 tarih ve 179 sayılı karar ile kabul edilmiş olup, iş yerlerinde zorunluluk gerektirmektedir. Yeni çıkan İş Sağlığı ve Kanun ‘a göre. Makine kullanıcıları finişer (asfalt serme)  operatörü ehliyeti almak zorundadır. İş güvenliği uzmanları firmalarda risk değerlendirmesinde bulunurken operatörlük ehliyetinin bulunma zorunluluğunu belirtmektedir.  Çalışma Bakanlığından gelen iş müfettişlerinin de ilk istedikleri belgeler arasında operatörlük ehliyeti yer almaktadır.  Finişer ( asfalt serme) makinenin olduğu halde makineyi firmalara kiralamak istediğiniz taktir de yine şantiye size operatör belgesini sormaktadır.  Karayolu Mevzuatı gereği, karayollarında hareket eden finişer (asfalt serme) operatörü kullanıcılarına da belge sorulmaktadır. Asfalt ve Beton Serme (Finişer) Makinesi Operatörlük Belgesi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 5580 sayılı Özel Öğretim  Kurumları Kanunu kapsamında bulunan ve Asfalt ve Beton Serme (Finişer) Makinesi  programını uygulamak üzere gerekli donanım ve teçhizata sahip olan ve gerekli uzman öğreticileri bulunan   Özel Uzmanlar İş Makinaları ve Operatörlük Kurslarından alınmaktadır.

     Finişer (asfalt serme) operatörü ehliyeti, almak için gerekli evraklar ise şunlardır: Nüfus cüzdanı fotokopisi, öğrenim belgesi, 5 adet fotoğraf, sağlık raporu ve Cumhuriyet Savcılığı belgesi. Ehliyeti almak için 18 yaşını doldurmak gerekmektedir. En az ilköğretim belgesine sahip olunması şarttır. 1997’den önce öğrenimini tamamlayanlar için ilkokul belgesi de geçerli olmaktadır. Bu belgeye sahip olanlar G sınıfı ehliyet almış olmaktadır.

Bize Buradan Ulaşabilirsiniz ; 0216 443 24 84

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir