Bir çok milli eğitim onaylı kurslar yaygın hale gelen forklift ehliyet talepleri ile çıtalarını yükseltmiştir. İsteklerin yoğunluğunu göz önünde bulundurunca kurs kayıt fiyatları da rant kavgasına dönüşmüştür. Forklift ehliyet fiyatları bulunduğunuz şehire hatta semte göre bile farklılık gösterebilir, her bir kursun fiyat listesi talep ve yoğunluğa göre değişir. Bazen eğitim kursları talebin azlığı nedeni ile kampanya yapma ihtiyacı duyar, ama son dönemlerde istekler çoğalınca fiyatları tavan sınırına yaklaştı denilebilir. Kurs ücretlerinin içinde eğitim için verilen kitap, direksiyon eğitimleri, direksiyon sınavı ücreti, alınması gereken KDV ve sürücü olur raporu fiyatları da dahil olduğu için bazen afaki rakamlara ulaşabilir. Yine de bazı firmaları özele indirgemek gerekirse bazı kursların fiyat aralıkları da 1.000,00 TL ile 2.000,00 TL arasında değişiklik göstermektedir. Profesyonel ve büyük şehirlerde ki kursların geneli hem meblağ olarak yüksek hem de peşin olarak çalışmayı prensip haline getirmiştir. Bazen bu durumların tam aksi de söz konusu olabilir, yerel eğitim kurslarının bazıları da uygun ödeme imkanları sunabilir.  Öyle ki taksitlendirme yada indirim yapan firmalar daha çok tercih edilip kursiyer sayısını artırabilir.

Kurslara ödenen ücretlerin yanı sıra ilk kayıt sırasında gereken evraklarında belirli bir maliyeti olmaktadır. Bunlarda sağlık raporu, sabıka kaydı ve fotoğraf ücretleridir. İstenilen belgelerin sayısına göre maliyetleri 40,00 TL ile 50,00 TL arasında değişmektedir. Bu tür ekstra ücretleri de forklift ehliyet fiyatlarına dahil edersek, işlemlere başlamadan bütçenin ayarlanmasına faydalı olur.

Ayrıca tüm bu ücretlerin yanı sıra devlete ödenmesi gereken meblağlar kurumlara yatırılmadan ehliyete sahip olmak mümkün değildir. Vergi dairesine yatırılması gereken 2017 yılında g sınıfı sürücü belgesi harcı 672,10 TL olarak belirlenmiş olup ehliyet kart ücreti de 128,50 TL dir. Derslerin bitiminin arkasından sınava girmek için 70,00 TL yatırılması  gerekeni de unutmadan belirtmekte fayda var. Tüm bunları dikkate aldığımız da forklift ehliyeti fiyatlarının göz önünde olan en kabarık faturası kurs ücretleridir. Emek ve çabaların mutlaka bir karşılığı olmalıdır bütçenizi meblağlara dikkat ederek hazırlayabilirsiniz.

Bize Buradan Ulaşabilirsiniz ; 0216 443 24 84

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir