İş makineleri olarak adlandırılan araçlar günümüzde inşaat, yıkım ve kamu hizmetlerinde kullanılır. Bu makineleri kullanabilmek için özel belge ve g sınıfı ehliyete ihtiyaç duyurulur. İş makinelerinin içinde en çok kullanılan greyder operatörü ehliyeti nasıl alınır. Başvuru yapmak için on sekiz yaşını doldurmuş olmak, en az ilkokul mezunu olmak, Türk ceza kanunun 41.maddesi ve e bendinde sayılı suçlardan mahkumiyet almamış olmak ve son olarak vücut ve ruh sağlığı araç kullanımına uygundur raporunu almak. Greyder operatörlük belgesi almak isteyenler ehliyetleri olmasa da alabilir ancak trafiğe kapalı alanda ya da şantiyelerde çalışması gerekir. Ama tüm araç kullanıcıları gibi greyder operatörü ehliyeti alması gerekmektedir, zira iş başvurularında dikkat edilir. Çünkü çalışma şartları iş güvenliği açısından oldukça risklidir, işverenler bu konularda sorumluluğu almamak için sertifikayla birlikte g sınıfı sürücü ehliyetini de isteyebilirler.

Greyder operatörü belgesi için öngörülen eğitim süresi yetmiş iki ders saatidir, buda yaklaşık on sekiz güne tekabül eder. Uygulamalı dersler de ise kendi başına greyder kullanımı, hendek açma, kar kürüme ve şev kesme gibi iş hayatında sıkça kullanılan makinenin işlevleri anlatılır. Teknik bilgilerin öğrenilmesinin sürücü adayı sonucunda milli eğitim bakanlığının açtığı elli soruluk testlere tabi tutulur, başarı sağlaması ile uygulamalı sınav için hak kazanır. Pratikteki kullanımda da geçerli not alan aday artık bir greyder operatörü sayılır. Greyder operatörü ehliyeti nasıl alınır diye düşünenler için biraz daha özetlemek gerekirse, gerekli koşullara sahipseniz ve başvuru yaptığınız kursta ki aldığınız eğitimde de başarı olduysanız vergi dairesine harcınızı yatırarak trafik tescil şube amirliğinden de ehliyet kart ücretini ödemenizle birlikte artık g sınıfı ehliyetli bir greyder operatörüsünüzdür.

Tüm iş makinelerinin ehliyet sınıfı ortak olsa da ehliyete işlenirken aldığınız sertifikanın özelliğine göre açıklaması eklenir. Yani her bir makine için ayrı sertifika alınması gerekir. Bu yüzden greyder operatörü ehliyeti nasıl alınır sorusunun cevabı aslında operatörlük belgesi almakla beraber genel anlamda g sınıfı ehliyete sahip olmaktır.

Bize Buradan Ulaşabilirsiniz ; 0216 443 24 84

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir