Vinç makinası kullanacak olan herkesin vinç belgesi ehliyeti alması iş kanununun getirdiği bir zorunluluktur. Bu belgeye sahip olmayanların vinç makinası kullanması yasalara aykırı bir durumdur. Yine yasanın getirdiği bazı şartlar vardır. Vinç belgesi ehliyetine başvurmak için en az on sekiz yaşını doldurmuş olmak ilk getirilmiş olan kısastır. Ayrıca en az bir ilkokul diplomasına sahip olunması gerekmektedir. Yine bu makineleri kullanırken sağlık durumunun engel teşkil etmeyeceği kişiler bu vinç belgesi ehliyetini almak için başvuruda bulunabilirler. Sabıka durumu da göz önüne alınmaktadır. Türk ceza kanununun kırk birinci maddesinde belirtilen suçlardan birisini işlemiş olan kişiler vinç belgesi ehliyeti için başvuru da bulunamazlar. Hak ehliyetinde böyle bir sınırlama olan aday vinç belgesi ehliyetini alamaz.

Başvuru sonrasında yaklaşık olarak kırk adet soru bulunan bir sınava tabi tutulan adaylardan başarı gösterenler ikinci bir sınava tabi tutulur. Bu ikinci sınav direksiyon sınavı denilen uygulamalı sınavdır. Bu sınavdan da başarı gösteren adaylar vinç belgesi ehliyeti almaya hak kazanırlar. Ancak ilk yapılan yazılı sınavda başarı gösteremeyen adaylar uygulamalı sınava da giremezler ve başarısız sayılırlar. Başarı göstermiş olan adayların vinç belgesi ehliyetleri milli eğitim bakanlığı tarafından onaylanmaktadır. Vinç belgesi ehliyetinin dört adet türü bulunmaktadır.

Kule vinç operatörlüğü paletli ve raylı sistemleri kullanmayı gerektirir. Burada kule vinç makinasını kullanan operatör belirli bir süre dahilinde bazı ağır yüklerin bir yerden bir yere naklini gerçekleştirir. Bu nakli emniyetli bir biçimde yapmak ve bu konuda yeterli beceriye sahip olmak gerekmektedir. Çünkü bu nakil işlemlerinde son derece ağır yükler söz konusu olduğundan tehlikeli sayılabilecek bir iştir. Tavan vinç operatörlüğünde ise yükleri kaldırma ve taşıma işi söz konusudur. Kirişler üzerinden yapılan bu işlem genellikle imalat sanayinin çok sık kullandığı bir türdür. Kamyon üstü hiab vinç operatörlüğü türü de adından da anlaşılacağı gibi kamyon üzerinde bulunan vinci kullanmayı içerir. Son olarak mobil vinç operatörlüğünde bir vinç makinasını tek başına kullanma ve yükleri nakil yapma işlemi söz konusudur.

Bize Buradan Ulaşabilirsiniz ; 0216 443 24 84

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir