Zemin süpürme operatörü,  zemin düşürmeye ve temizlemeye yarayan araçları kullanabilmek için gerekli olan belge sahibi ve kullandığı makinenin kullanım öncesi ve sonrası bakımını gerçekleştirebilecek donanıma sahip kişilerdir. Zemin süpürme operatörü ehliyeti almak için Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurs merkezlerine başvurmak ve sınavları başarı ile tamamlamak gerekmektedir. Belge zemin süpürme is makinelerini kullanacak herkes için alınması şart olan bir belgedir. İş yerlerinde iş güvenliği uzmanları ve Bakanlık müfettişleri tarafından istenen belgeler arasındadır. Aynı zamanda trafikte karayolları kanunlarına göre bu belgenin bulunması şarttır.

Zemin süpürme operatörü olabilmek için kurs merkezlerine başvururken gerekli olan evr7aklar da bulunmaktadır. Nüfus cüzdanı fotokopisi, 10 adet fotoğraf, öğrenim belgesi, sağlık raporu adlı sicil kaydı istenen belgelerdir. Zemin süpürme operatörü ehliyeti alabilmek için 18 yaşını şartı aranmaktadır. Bu günkü yasalara göre ilkokul mezunu olma şartı aranmaktadır. Sağlık belgesi, is makinesini kullanabilecek yetiye sahip olanlara verilen belge olmalıdır. Belgelerini tamamlayan aday sözlü ve uygulamalı iki sınava tabi tutulmaktadır, bu sınavları başarı ile tamamladığı taktirde belgenin sahibi olmaktadır. Kişinin ehliyeti olmasa dahi operatör ehliyeti alabilmektedir. Böyle bir durumda makineyi trafiğe açık alanda kullanamaz. Trafiğe açık alanda kullanabilmesi için G sınıfı ehliyete aldığı belgeyi işlettirmesi şarttır. Bu is makinesi için alınan belge farklı is makineleri için geçerli değildir. Alınan belgede kullanıcısı olmaya hak kazanılan makinenin ismi geçmektedir. İş yerlerinde de trafikte de sadece bu iş makinesi için sorumluluk sahibi olup oluşan kazalarda zemin süpürme makinesi için bilgi vermektedir.

İş yerlerinde zemin süpürme operatörü ehliyeti  olmadan,  makine kullanılabilse de iş güvenliği uzmanları ve müfettişler belge istemektedir. Ayrıca makineyi kiralamak için alıyor olsanız dahi kiralayacağınız firma tarafından yine zemin süpürme operatörü belgesi istenmektedir. Oluşabilecek bir kaza sonrası sorumlu zemin süpürme makinesi kullanıcısıdır. Bu yüzden belge alınırken verilen eğitimlere gerekli önemi vermek gerekmektedir. Yazılı sınavda motorla ilgili teknik bilgiler sorulurken uygulama sınavında kişinin makine kullanabilme kabiliyeti ve bakım yapma konusundaki bilgileri ölçülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir